Haberler...    l    Doğubayazıt Gönül Elçilerini Arıyor...
T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
atam.gov.tr
türkiye.gov.tr
tbmm.gov.tr
bimer.gov.tr
Bakanlıklar
Valilikler
Kaymakamlıklar
Sodes.gov.tr


Bulunduğunuz Yer: HABERLER

 HASAN ÇOKTİN CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU ÇOŞKU İLE AÇILDI.
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

    Yaklaşık 5 ay önce, İstanbul’ da yaşayan Doğubayazıt’ lı İş adamı Baran Çoktin tarafından yapılan 16 derslik İlköğretim okulu görkemli bir açılışla hizmete açıldı.  Açılışa Ağrı Valisi Ali Yerlikaya, Doğubayazıt Kaymakamı Hüseyin Yılmaz, Eleşkirt Kaymakamı Hakan Ezgi, BC grup adına İşadamı Baran Çoktin, ve ailesi, Kurum Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

    Eğitime elverişsiz olan eski Cumhuriyet İlköğretim okulunu yıktırarak, Hasan Çoktin Cumhuriyet İlköğretim okulu diye adı değiştirilen 16 derslikli okul 5 ay gibi kısa bir sürede BC grup tarafından bitirilerek hizmete açıldı. BC grup adına açılış konuşmasını yapan İşadamı Baran Çoktin şöyle konuştu; “ Bu gün burada Haziran ayında temelini attığımız Okulumuzu çok değerli hemşerililerimizle beraber açılışını yaparken gurur ve mutluluk,  duyduğumu ifade etmek istiyorum.  Çoktin, bir ülkenin gelişmesinde eğitimin öneminin büyük olduğuna inandığını ve ülkenin daha ileri düzeylere ulaşmasında bilgili ve eğitimli insanlarla mümkün olacağını vurguladı. Bu sebeple rahmetli dedem Hasan Çoktin adına doğup büyüdüğüm İlçeme, eğitim adına da çok eksiklik olduğunu bildiğimden bu faydalı yatırımı gözümüzü kırpmadan gerçekleştirdiğimiz için ayrıca sevinçliyiz.  Bu kısa sürede bizimle beraber emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum” şeklinde konuştu. Ağrı Valisi Ali Yerlikaya ise konuşmasında şunları söyledi; Sevgili Doğubayazıt’ lılar bilindiği üzere eğitim İlimiz genelinde en büyük sorunlarımızın başında gelmekte, bu gün ise değerli işadamımız Baran Çoktin ve ailesi bu sorunun Doğubayazıt İlçesinde çözüme kavuşması adına örnek bir adım atmışlardır.  2002 tarihiden bu yana Doğubayazıt İlçesinde toplamda yapılan derslik sayısı 540 olup, bunun 386’ sı devlet tarafından, 154 tanesi ise kıymetli işadamlarımızdan tarafından yaptırılmıştır. Bu gün burada ana fikrin ışığında bir arada olmak ise ayrı güzellik olup, geçinme sebebiyle iki günü bir olmadan, utanmadan ve yılmadan sırf başarı adına azimle bu günlere gelmiş sevgili işadamımız Baran Çoktin’ e huzurunuzda sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.  Vali Yerlikaya konuşmasına diğer Doğubayazıt’ lı işadamlarına espiriyle karşık şöyle seslendi,

 

 

 

“Doğubayazıt’ tan giden işadamı Çoktin değildir, Çoktur bu örnekle herkesi kendi memleketine yatırıma davet etti. Yapılan 540 dersliğe karşı halen 528 tane dersliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Vali Ali Yerlikaya diğer işadamlarımızı Anasınıfı, İlköğretim ve Ortaöğretim için yatırım yapmalarını beklediklerini belirtti. Bu gün bu okulumuzu yaptıran işadamımız Baran Çoktin, okula adı verilen dedesi Hasan Çoktin’ i ise rahmetle yad ediyoruz.  Bakınız hangi ekonomik muktedirliği elinde olan insanlar öbür tarafa ne götürebilmiş, hiç bişey ama götürende var, nasıl mı bu gün buna benzer insan eğitimi için hizmet veren okul ve benzeri şaheserleri yaparak olur” diye  konuştu. Konuşmaların ardından eğitime katkılarından dolayı Vali Ali Yerlikaya ve Doğubayazıt Kaymakamı Hüseyin Yılmaz okulun yapımında katkıda bulunan Çoktin ailesine birer plaket verdi.

 

 

 

 

    Açılıştan sonra okulu gezen Ağrı Vailisi, Ali Yerlikaya ve beraberindeki protokol heyetiyle birlikte okul hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 

 

 

 

    Sınıfları tek tek dolaşan Yerlikaya okulun ortaöğretim öğrencileriyle bir süre sohbet etti. Muhammet İris adlı öğrenci ise işadamı Baran Çoktin’ den tekrar Doğubayazıt’ ta okul yaptırması için bütün öğrenci arkadaşları adına Vali Yerlikaya ile birlikte söz istedi. İşadamı Çoktin ise sözü verdiğini belirterek bu gibi yatırımlarımız devam edecektir. dedi.  

5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan Hasan Çoktin Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda 16 derslik, 1 fen ve 1 bilgisayar laboratuarı, ayrı bölüm olarak spor salonu ve kütüphanesi bulunuyor.  

Ayrıca Ağrı Valisi Ali Yerlikaya Doğubayazıt’lı vatandaşlara seslenerek, kıymetli Ağrı Dağının evlatları, Doğubayazıt Ağrı’ nın turizme açılan penceresidir.  Bu sebeple kaynak sıkıntısından dolayı yarım bırakılan, tarihi İshakpaşa sarayı Nisan ayında tekrar restorasyonuna başlanarak hızlı bir şekilde bitirilecek. Bölgenin manevi değeri Ahmed-i Hanin İshakpaşa sarayı ile arasındaki bağlantı yolu da Özel İdare tarafından başlanılarak bitirilmiş olup, yaz ayında ise türbenin çevre ve iç düzenlenmesi yapılması beklenmektedir diye müjde verdi. 


Bu içerik toplam 526.290 kez gösterildi, Site toplam 1.163.037 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 5 kişi geziyor.

E-posta: 04dogubayazit@icisleri.gov.tr
Tel: 0472 312 60 03 Faks: 0472 312 60 75