Haberler...    l    Doğubayazıt Gönül Elçilerini Arıyor...
T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 
atam.gov.tr
türkiye.gov.tr
tbmm.gov.tr
bimer.gov.tr
Bakanlıklar
Valilikler
Kaymakamlıklar
Sodes.gov.tr


Bulunduğunuz Yer: KAYMAKAMLIK  >>   RESMİ KURUMLAR  >>   İlçe Jandarma Komutanlığı

 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

Doğubayazıt İlçe Jandarma Komutanlığı
İlçe Jandarma Komutanı

Mustafa ÖZDEMİR 
J.Binbaşı

 

1.         Jandarmanın Görev Alanı ve Bağlılık Durumu:


            Türkiye Cumhuriyeti Jandarması, emniyet ve asayiş ile kamu düzeninin korunmasını sağlayan, diğer kanun ve nizamların verdiği görevleri yerine getiren, silâhlı, askerî bir güvenlik ve kolluk kuvvetidir.

 

            Genel olarak, il ve ilçe belediye sınırları içinde kalan yerlerde emniyet ve asayişi sağlamaktan Polis, belediye sınırları dışında kalan yerlerde ise Jandarma sorumludur.

 

            Jandarma Genel Komutanlığı; eğitim ve öğretim ile askerî kanun ve nizamların kendisine verdiği görevler yönünden Genelkurmay Başkanlığına; emniyet ve asayiş görevlerinin ifası yönünden de İçişleri Bakanlığına bağlıdır. Ancak Jandarma Genel Komutanı İçişleri Bakanına karşı sorumludur.

 

            Jandarmanın Görevleri    :

Jandarmanın sorumluluk alanlarında genel olarak görevleri şunlardır.

 

a. Mülki görevleri;

 

            Emniyet ve asayiş ile kamu düzenini sağlamak, korumak ve kollamak, kaçakçılığı men, takip ve tahkik etmek, suç işlenmesini önlemek için gerekli tedbirleri almak ve uygulamak, ceza ve infaz kurumları ve tutukevlerinin dış korumalarını yapmak.

 

b. Adli görevleri;

 

            İşlenmiş suçlarla ilgili olarak kanunlarda belirtilen işlemleri yapmak ve bunlara ilişkin adli hizmetleri getirmek.

 

c. Askeri görevleri;

 

Askeri kanun ve nizamların gereği görevlerle Genelkurmay Başkanlığınca verilen görevleri yapmak.

 

d. Diğer görevler;

 

            Yukarıda belirtilen görevler dışında kalan ve diğer kanun ve nizam hükümlerinin icrası ile bunlara dayalı emir ve kararlarla Jandarmaya verilen görevleri yapmak.

2.         Jandarma Genel Komutanlığının Teşkilât Yapısı:

 

            Jandarma emniyet ve asayiş birlikleri; emniyet ve asayiş görevlerini icra etmek maksadıyla kurulan birliklerdir. Bunlar, Jandarma Bölge Komutanlıkları, İl Jandarma Komutanlıkları, İlçe Jandarma Komutanlıkları ve Jandarma Karakol Komutanlıklarıdır.

 

            Jandarma Genel Komutanlığı, emniyet ve asayiş birliklerinin sevk ve idaresini, kendisine bağlı (14) Jandarma Bölge Komutanlığı vasıtasıyla yürütmektedir.

 

            Jandarma Bölge Komutanlıklarına, sayıları (3) ila (8) arasında değişen İl Jandarma Komutanlıkları bağlıdırlar. Ayrıca, ihtiyaca göre bazı Jandarma Bölge Komutanlıklarında, Jandarma Komando Özel Harekât ve Jandarma Komando Birlikleri ile Kriminâl Bölge Laboratuarları da bulunmaktadır.

 

            Her ilde, o ilin adıyla anılan toplam (81) İl Jandarma Komutanlığı mevcuttur.

 

            İl Jandarma Komutanlıklarının kuruluşunda, sayıları (3) ila (31) arasında değişen İlçe Jandarma Komutanlıkları mevcuttur. Ayrıca, ihtiyaca göre bazı İl Jandarma Komutanlıklarında, Jandarma Komando Özel Harekât, Jandarma Komando, cezaevi ve tesis koruma birlikleri de bulunmaktadır.

            Ülke genelinde, İl Jandarma Komutanlıklarına bağlı, konuşlandıkları ilçenin adıyla anılan toplam (922) İlçe Jandarma Komutanlığı mevcuttur.

           

İlçe Jandarma Komutanlıkları kuruluşunda; sayıları (1) ilâ (10) arasında değişen Jandarma Karakolları veya (2) ilâ (8) Asayiş Timi ile ihtiyaç duyulan bazı ilçelerde Jandarma Asayiş Komando Bölükleri, cezaevi ve tesis koruma birlikleri de bulunmaktadır.

 

3. 156 Jandarma İmdat/İhbar Hattı:

 

 İhbar, şikâyet, müracaat ve yardım talepleri “156 Jandarma İmdat Telefonu” ve Jandarma Genel Komutanlığının resmî internet sitelerinde bulunan (www.jandarma.tsk.tr, www.jandarma.gov.tr) “156 Jandarma İhbar/İmdat Hattı”ndan Jandarma birimlerine kolayca ulaştırılabilir. Halen bütün İl Jandarma Komutanlıkları ile emniyet ve asayiş olaylarının yoğun olduğu İlçe Jandarma Komutanlıkları’nda Kurulu olan 156 Jandarma İmdat Hattı; günün 24 saati hizmete açıktır.

 

4. Konuş Ve Kuruluşu                     :

 

Doğubayazıt İlçe Jandarma Komutanlığı, Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı, Cezaevi Koruma Jandarma Karakol Komutanlığı ve Doğubayazıt Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı ile birlikte ilçe merkezinde konuşlanmıştır. Ayrıca İlçe merkezinin Güneydoğusunda 35 km. mesafede Gürbulak sınır kapısında Gürbulak Jandarma Karakol Komutanlığı, Güneybatısında 18 km. mesafede Çetenli köyünde Çetenli Jandarma Karakol Komutanlığı, Batısında 14 km mesafede Tanıktepe köyünde Tanıktepe Jandarma Karakol Komutanlığı Kuzeybatısında 15 km mesafede Karabulak köyünde Karabulak Jandarma Karakol Komutanlığı, 55 km Suluçem köyünde Suluçem Jandarma Karakol Komutanlığı  ve 68 km mesafede Bezirhane köyünde konuşlu Bezirhane Jandarma Karakol Komutanlığı bulunmaktadır.

 

            Doğubayazıt İlçe J.K.lığı B grubu İlçe J.K.lığı statüsündedir. Kendisine bağlı karakollar özel tip karakoldur.  Doğubayazıt İlçe J.K.lığı Ağrı İl J.K.lığına bağlıdır. Adli, mülki, askeri ve diğer görevlerin yürütülmesi amacıyla kurulmuştur.

 

DOĞUBAYAZIT İLÇE J. K.LIĞI                              : 312 77 45-46

 

BEZİRHANE J.Krk.                                                 : 327 10 02

 

ÇETENLİ J.Krk.K.                                                   : 331 11 30

 

GÜRBULAK J.Krk.K.                                              : 321 20 84

 

KARABULAK J.Krk.K.                                           : 322 51 81

 

SULUÇEM J.Krk.K.                                               : 324 70 16

 

TANIKTEPE J.Krk.K.                                             : 345 12 59

 

CEZAEVİ  J.Krk.K                                                   : 331 11 30

 

DOĞUBAYAZIT J.ASYŞ. KOM..BL.K.                  : 312 73 71- 312 80 10

 

5. Araç Durumu         :

 

Doğubayazıt İlçe J.K.lığı ve bağlı karakollarında mevcut Land Rover ve Shorland Zırhlı araçlarla görevlerini irca etmektedir.

 

 

6. Silah Mevcudu:

 

Teşkilat Malzeme Kadrosunda gösterilen silah ve teçhizatla görevini icra etmektedir.


E-posta: 04dogubayazit@icisleri.gov.tr
Tel: 0472 312 60 03 Faks: 0472 312 60 75